Úvod > Aktuality > Rozhovor s ženou regionu

Rozhovor s ženou regionu

15. 6. 2017

Vítězkou 8. ročníku soutěže Žena regionu za Ústecký kraj se stala Petra Dlabolová, bojovnice za férové jednání se zákazníky a uplatnění osob se zdravotním postižením na trhu práce. V historii prošla několika členskými firmami ADMEZ a podílela se na přípravě některých akcí pro call centra.
8. ročník veřejně prospěšné soutěže Žena regionu se konal stejně jako v minulých letech pod záštitou Senátu v čele s předsedou Milanem Štěchem. Záštitu nad soutěží převzala letos podruhé také Asociace krajů ČR v čele s předsedkyní Janou Vildumetzovou.
Celonárodní soutěž Žena regionu je určena všem ženám, které dosahují jedinečných výsledků nejen ve své profesi, ale aktivně se podílejí i na veřejném životě, tvoří hodnoty, pomáhají nemocným, dětem či zvířatům, přispívají ke zlepšení a rozvoji svého regionu a ještě při tom zvládají péči o rodinu.

* Jak jste se k soutěži vůbec dostala?
Já jsem o samotné soutěži vůbec nevěděla. Jednoho dne mi zavolala kamarádka, že mne nominovala do soutěže. Samozřejmě jsem jí za to byla vděčná, protože jsem ráda, že si v tomto ohledu na mne někdo vzpomene. O to víc, že to byla moje kamarádka, kterou jsem inspirovala k tomu, aby svou diplomovou práci věnovala práce vzdělávání a adaptaci osob se zdravotním postižením.

* Jaká byla vaše první reakce, když jste zjistila, že jste vyhrála?
Já jsem celý průběh nesledovala, protože jsem viděla, kolik žen bylo v jednotlivých regionech nominovaných a četla jejich příběhy a úspěchy. Proto mne vůbec nenapadlo, že bych to mohla být já. Chtěla bych říct, že celý ten úspěch kolem soutěže je hlavně vítězstvím 1.SDZP a ADMEZ, protože to jsou hlavní hybatelé toho, co dělám.

* Jak jste se vůbec dostala k myšlence vytváření nových pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením?
V roce 2013 jsem se potkala Janem Paličkou, zakladatelem družstva 1.SDZP. On firmu samotnou založil již v roce 2003, kdy se mu do Děčína vrátil kamarád, který měl dva postižené syny, a tak myšlenka vytváření pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením přišla již daleko dříve. Také dlouho před mým příchodem již družstvo obsluhovalo zákaznickou linku pro společnost Oriflame. Direct marketingové služby a služby zákazníkům jsou tím ideálním, co mohou osoby se zdravotním postižením dělat. Jedná se o administrativně kancelářskou činnost, která se dá dělat i z domova, stejně jako obsluha zákazníka přes telefon, email nebo web chat. Dnešní technologie jsou již tak pokrokové, že v zaměstnávání kohokoli odkudkoli nekladou žádné překážky. V aktivním telemarketingu – průzkumech, leadech a profilacích, které děláme, existuje i volná pracovní doba, kdy si zaměstnanec může svoje kontakty navolat a obsloužit dle svého času a potřeby, flexibilita je pro osoby se zdravotním postižením to nejlepší, co nabízíme.
Navíc se nový zaměstnanec zpět začlení do kolektivu, naučí se pracovat se stresem, překonávat překážky, výborně komunikovat a nebát se odmítnutí, což je mu velkým přínosem i pro jeho osobní život. Stále říkám, že kontaktní centra jsou tou nejlepší školou života, a tím, že to dělám již téměř dvacet let, to myslím skutečně vážně.

* Co očekáváte, že vám vítězství přinese?
Doufám, že to bude další bořič mýtů v zaměstnávání osob se zdravotním postižením, a že ukáže, že naše firma umí dělat precizní a kvalitní práci. První vlaštovka již přišla, jelikož mne oslovil výkonný ředitel společnosti Conectart ze skupiny KKCG, že by s námi také chtěli vedle dalších firem navázat dlouhodobou spolupráci, a že bychom s nimi jako zadavatelem služeb, mohli otevřít další pracovní místa v Ústeckém regionu.
A když už v portfoliu máme klienty typu Centropol, UNICEF, již zmiňovaný Oriflame, tak věřím, že se další podobné firmy budou ozývat samy.
Chtěli bychom se také věnovat více osvětové činnosti a přednáškám, což by nám mohlo přinést další klienty i v jiných oborech, které děláme, což je vzdělávání, IT, telekomunikace, služby dohledového centra a bezpečnosti, služby obchodu a servis desku.

* Co byste vzkázala všem (nejen) ženám?
Vzkaz patří všem, protože já se spíše pracovně setkávám s tou mužskou částí populace ve výkonných funkcích. Předsudky jsou zbytečné, ať už jde o zaměstnávání jakékoli sociálně vyloučené skupiny. Jen člověk musí vystoupit ze své komfortní zóny a nebát se do toho jít po hlavě! Pokud půjdeme za svým snem a budeme o něco skutečně stát, musí to vyjít. A protože je mi přes čtyřicet, tak to samozřejmě nemá mít punc „mladické nerozvážnosti“, ale vše musí mít svůj jasný plán.

--------------------------------------
Petra Dlabolová
(1975)
Petra je zkušeným profesionálem v oboru direct marketingu a sociálního podnikání, oboru se profesně věnuje téměř dvacet let. Má za sebou zkušenosti s budováním novým akvizičních kanálů a outsourcingu zákaznických procesů. Je členem asociace ADMEZ, členem pracovní skupiny TESSEA a je velkým propagátorem férového jednání se zákazníky a zaměstnanci a nastavení silně prozákaznicky orientovaných procesů.
Je vdaná, má dvě děti. Mezi její největší koníčky patří rodina, hory a cestování.

1. SDZP je organizací, která se v prvé řadě věnuje zabezpečení a vytváření pracovních příležitostí pro naše zdravotně postižené spoluobčany, kterých má ve svých řadách více jak 90% z celkově zaměstnaných osob. V současné době zaměstnává více než 150 pracovníků, několik stálých externích spolupracovníků a příležitostně odborníky z jednotlivých oblastí naší činnosti. Úzce spolupracuje s ostatními výrobními a dodavatelskými organizacemi, především pak s těmi, které také zaměstnávají nebo využívají služeb zdravotně postižených. Významná spolupráce je i s Národní radou osob se zdravotním postižením, se Sdružením zdravotně postižených ČR, MPSV a Úřady práce v jednotlivých regionech ČR. Je členem TESSEA a SČMVD.

 Archiv aktualit
ADMEZ je členem Logo ECCCOLogo Fedma