Úvod > Aktuality > Flowing Hair v Praze

Flowing Hair v Praze

2. 2. 2016

Praha se od 9. do 12. února stane prvním evropským městem, ve kterém Národní Pokladnice v rámci velké evropské tour představí nejdražší minci světa – legendární Flowing Hair Liberty Dollar z roku 1794! Tato mince byla v roce 2013 ve slavné Stack´s Bowers vydražena za neuvěřitelných 10 milionů dolarů a stala se tak nejdražší mincí, jaká kdy byla v historii prodána.

Tento unikátní numismatický skvost bude za přísných bezpečnostních opatření dopraven do Národního muzea v Praze, kde jej budete moci obdivovat společně s originálem jednoho z nejzásadnějších úředních dokumentů USA - Bostonským originálem Deklarace nezávislosti, jehož hodnota činí 4 miliony dolarů.

Astronomická hodnota Flowing Hair dollaru je důsledkem několika skutečností. Rok vyražený na aversu mince totiž též označuje rok, ve kterém byly vyraženy první stříbrné mince s označením Dolary. Ražbu prvních dolarů však již od počátku provázely technické komplikace a do oběhu se dostalo pouhých 1758 kusů. Do dnešních dnů se pravděpodobně zachovalo pouhých 10 kusů této vzácné emise. Exemplář, který budete moci zhlédnout v Praze, je navíc zcela bez kazů. To také vysvětluje astronomickou částku, za níž byla mince vydražena. Více informací o Flowing Hair a Bostonském originálu Deklarace nezávislosti se dočtete na webových stánkách www.flowing-hair.cz.

Organizaci celého evropského turné zajišťuje společnost Samlerhuset Group, kterou v Praze reprezentuje její pražská pobočka Národní Pokladnice (členská firma ADMEZ), jeden z největších distributorů mincí a medailí v České republice.

Výstava je veřejnosti otevřena ZDARMA v Nové budově Národního muzea - Vinohradská 1, Praha 1 v těchto termínech:
 9. února: 13.00 – 20.00
10. února: 10.00 – 20.00
11. února: 10.00 – 20.00
12. února: 10.00 – 20.00

 Archiv aktualit
ADMEZ je členem Logo ECCCOLogo Fedma